Hayal değil; “biz”, dünyayı değiştirebiliriz!

Bir girişimci, yatırımcı ve aynı zamanda finans uzmanı olan Talay Kurtuluş ile memleketi için hayallerini, yurt dışındaki vizyonerlerimizle yerel vizyonerlerimizi buluşturma projelerini ve daha fazlasını konuştuk…

Mustafa Abitoğlu

17 Kasım 2019

Bir girişimci, yatırımcı ve aynı zamanda finans uzmanı olan Talay Kurtuluş, Kanada’da doğup büyümüş, sonra ülkemizde ODTÜ’yü bitirdikten sonra yeniden Kanada’ya dönmüş. Henüz 28 yaşında olmasına rağmen gerek ülkemizde gerekse yurtdışında üst düzey şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulunmuş. Halen bir ABD’li şirkette Türkiye Ortadoğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu bir üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Bugünlerde ülkemizde kurduğu HGT Yatırım Grup firmasıyla yatırım yapmaya ve çok sevdiği vatanına dönmeye hazırlanıyor. Sürdürülebilir bir çevre ve yenilenebilir enerji alanına yatırım yapmayı planlayan Kurtuluş’la; vizyonerlik yolculuğunu, memleketi için hayallerini, yurtdışındaki vizyonerlerimizle yerel vizyonerlerimizi buluşturma projelerini ve daha fazlasını konuştuk…

“HAKSIZLIĞA KARŞI HER ZAMAN DİK DURURUM”

Talay Kurtuluş kimdir? Kendini nasıl tanımlar?

Kanada doğumlu, Kuzey Kıbrıs Türkü anne ve babanın oğluyum. Henüz 28 yaşındayım fakat 3 farklı kıtada ve 4 farklı şehirde uzun süre yaşama fırsatına sahip oldum. Birçok şeyi genç yaşımda deneyimledim. En büyük sermayem yaptığım hatalarım ve onlardan çıkarmasını bildiğim derslerdir. Hiçbir zaman pişman olmadım. Bir yol ayrımına geldiğinizde hangisini yapmamayı geçmiş deneyimlerinizden dolayı daha hızlı seçebiliyorsunuz ve doğru seçimi yaparak başarıyı daha hızlı yakalıyorsunuz. Verdiğim kararların sonuna kadar arkasındayım. Yanlış kararlarım da olabilir. Hiçbir risk almadan başarı sağlanamayacağını biliyorum. En büyük risk hiç risk almamaktır. İnsanın kendisine inanması ve her zaman kendisinden daha büyük olan yaratıcının damarından daha yakın olduğunu hatırlaması halinde aşılamayacak engel olmadığının bilincindeyim. Biz kendimizi nasıl tanımlarsak hayat da bize aynı tepkileri sunuyor. Bu gerçekten mucizevi. Hiçbir korku gerçek değildir. Tek bir korku dışında tabii ki. Bu yüzden, her zaman adaletli olmayı hem özel hem de iş hayatında uygulamaya çalışıyorum. Haksızlık karşısında her zaman dik dururum. Hayattan keyif almasını ve en küçük şeylerden bile mutlu olmasını bilen bir insanım.

“ÇÖZÜM ODAKLI OLMAK DÖNÜM NOKTAM”

Vizyonerlik yolculuğuna değinelim. Farklı bakış açısıyla, hayata çözüm odaklı bakmayı nasıl/kimlerden öğrendin?

14 yaşlarında ailemle tatil için gittiğim Kanada’da kendimi yatılı okulda bulunca, çözüm odaklı olmak zorunda kalmam hayatımda dönüm noktam diyebilirim. Her şeyi ailenizden veya başkalarından istemek yerine kendiniz yapıyorsunuz, planlıyorsunuz. O zamanlar hatta haftalık 20 dolar bütçem vardı. Eğlenmeye gitseniz hemen bitiyor. İşte dünya düzenini o zaman çözdüm. Dedim ki geliri harcamaya başlarsanız hemen biter. Gelirden ekstra başka gelirler yaratmak gerek diye düşündüm. Gezmem eğlencem için, bir şekilde 20 doları ve networking kullanarak nasıl 100-200 yaparım diye düşünüyordum. Lise arkadaşlarıma o zaman danışmanlık yaparak kendimdeki yetenekleri keşfettim diyelim. Kendimi eğlenceye para harcamak yerine eğlenceyi organize ederken buldum. Hem ücretsiz eğleniyorduk hem de bize her hafta harçlık kalıyordu. Spor etkinliği, dans ve birçok organizasyon. Ayrıca benim bir öz babam bir de ismimin asıl sahibi Talay eniştem var, bu sayede iki tane babaya sahip oldum. Çok şanslıyım. Onlardan hayata dair çok şey öğrendim. Kendime örnek aldım.

“NE MUTLU Kİ KIBRIS TÜRKÜYÜM”

Girişimcilik ruhun ve ülke sevgin seni ülkenden koparmamış. Nasıl tanımlarsın girişimciliği? Ülkemizde girişimciliğin yayılması için neler yapılmalı?

Uğruna ölünecek güzellikte bir vatanımız var, ne mutlu ki Kıbrıs Türküyüm. Gurur duyuyorum. Girişimcilik ruhum değil de aile sevgim ve bu vatan uğruna canını bile feda eden büyüklerimiz atalarımız diyelim. Biz onların anılarıyla büyüdük. Ben de bu güçlü duygular ile büyüdüm. Kökenimi asla unutmadım. Belki de bu yüzden, 2019 başinda Kuzey Kıbrıs için neler yapabiliriz, nasıl daha üretken olabiliriz onları konuşmak yerine icraata dökmek için alanında uzman kişiler ve firmalar ile ortaklık kurdum. İşte HGT Investment firması böyle kuruldu. Şu anda ülkemize her türlü danışmanlık, temiz enerji ve yenilenebilir çevre projelerinde hizmet vermek için hazır durumdayım.

Girişimciliği tek bir kelimeyle anlatmak güç. Nasıl bir elmas toprak altında uzun süre yanıyor ve kömürden elmasa dönüşüyorsa, Ham maddesinde insanın evet girişimcilik var ama yaşadığı iyi ve kötü deneyimlerle insan lider ruhlu olmayı öğrenir, pozitif kalır ve problemlere çözüm üretecek farklı düşünme becerisini sergileyip risk alabiliyorsa benim gözümde girişimcidir.

KOBİGEM var, YAGA var ve bence ülkemiz için güzel başlangıçlar, fakat lise derslerinde ve hatta üniversitede öğrencilerimize finans, nasıl vergi sistemi işliyor, nasıl yatırım yapılır ve nasıl girişimci olunur dersleri verilmeli. Sistem dışında insanlar yetiştirilmeli yoksa kalıplaşmış benzer kopyalar olur.

“EN BÜYÜK HAYALİM SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ”

Sürdürülebilir enerji ve çevreye çok önem verdiğini biliyorum. Hatta ülkene bu alanları kapsayan büyük bir yatırımla dönme hazırlığındasın. Neler söylemek istersin?

Evet, kesinlikle öyle. Bize emanet edilen bir doğa ve sınırlı kaynağımız var. Bir ağaç dikmek bile dinimizde çok büyük sevap. Bunun gölgesinden yararlanan insandan bile sevap kazanıyorsunuz, meyvesi ve doğaya verdiği temiz oksijeni söylemiyorum bile. Çevre bizim gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük mirasımız. Bugün bir araç üretseniz 10 yıl sonra klasik olabilir fakat temiz, sürdürülebilir bir çevre temiz hava, su ve sürdürülebilir enerji işte bunu üretebilmek gerçekten benim en büyük hayalim.

Bu doğrultuda HGT Investment (Yatırım) firmasını Eylül 2019’da kurduk. Çok değerli çözüm ortakları ile anlaşmalar imzaladık. HGT Investment Group olarak amacımız sürdürülebilir çevre ve enerji sorunlarına akılcı, kazançlı ve maliyet giderici çözümler sunmak ve bunun için gerekli akademik ve teknik bilgiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla kendi finansımızı oluşturacak modellerimizi oluşturduk. Anahtar proje teslim kurulum yapmak veya proje danışmanlığı yapabilecek donanıma sahip bir grubuz. Tüm içerisinde bulunacağımız tesislerin çevreye duyarlı bir şekilde işletilmesi de amaçlarımız arasındadır. Biz HGT olarak tecrübe ve birikimlerimizi enerji üretimi yönetimi ve verimliliği, atık bertaraf, atıktan enerji üretimi, içme suyu üretimi, kullanım suyu üretimi, evsel ve endüstriyel atık su arıtma ile çevre, enerji ve mühendislik konularında her türlü danışmanlık ve müşavirlik alanlarında kullanabiliriz.

“TEMİZ ENERJİYE İHTİYACIMIZ VAR”

Nasıl bir yatırım olacak? Neyi öngörüyor? Bürokrasiyi nasıl aşacaksın? Nasıl bir işletme ve ortaklık modelinden bahsediyoruz?

Temiz ve sürdürülebilir enerji ve adada olmayan yeni tesislerin kazandırılması için girişimlere başladık. Yetkililere adamızla ilgili önemli sunum kitapçıkları hazırladık. Şu an bürokrasiyi aşmak gibi bir kaygımız yok. Reçete belli, sorunlar var. Elektrik çok pahalı, çevre problemleri başını almış gidiyor. Sağlık problemleri var. Temiz enerji ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyacimiz var. Sürdürülebilir bir ekonomi için enerji olmazsa olmazdır. Biz çözüm olacağımıza inanıyoruz. Çözüm olarak işletme modeli yap işlet devret sistemi olabilir veya tamamen anahtar teslim belediye ve devletimize kazandırılabilecek modellerimiz de mevcut. Biz buradan enerji bakanlığına, sağlık bakanlığına, başbakanımız ve cumhurbaşkanımıza bizimle birlikte istişare etmelerini, referans olarak Türkiye ve dünya genelinde tamamlanan projelerimizi birlikte incelemelerini rica ediyoruz. Söz uçar ama yapılan işler kalır. Biz gerçekten ülkemize değer katmak icin geldik, ülkeyi yöneten liderlerimizle birlikte birçok engeli aşabileceğimize inanıyoruz. Buradan ülkemizin 36’ncı kuruluş yılını da kutluyorum.

“HER GECENİN SONUNDA GÜNEŞ DOĞAR”

Sürekli seyahat halindesin. Dünyayı görüyorsun. Dünyadan bakıldığında nerelerdeyiz? Ambargolara rağmen kalkınma şansımız var mı?

Evet bu ambargolar var ama her gecenin sonunda güneş doğar. Her yeni gün bu şansımız mevcut. Dünyayı gezerken inanın bir çok farklı şehirde KKTC’li ambargoları aşabilen kendini sınırlamayan genç neslimiz var. Birçok dünyanın farklı şehirlerinde kendi işini kurmuş veya önemli pozisyonlarda görev alan Kıbrıslı Türkümüz var. Bu ambargolara karşı ülkesinde kalıp mücadele eden ve üreten, hizmet sağlayan önemli iş insanlarımız ve firmalarımız var. Birlik ve beraberlik içerisinde sinerji oluşturursak ambargoları aşacağımızdan eminim.

“HENÜZ YOLUN BAŞINDAYIZ AMA…”

Yurt dışında, senin gibi birçok alanda çok değerli vizyoner insanlarımız var. Onlardan nasıl yararlanabiliriz? Gördüğün kadarıyla ülkeye bakışları nasıl?

Ülkeye dönüşü sağlayabilmek için yaşadıkları şehirlerdeki refah ve sosyal hizmetleri sunmak gerek. Ülkemiz sadece tatil için değil gerçekten yüksek medeniyetler seviyesinde olmalı .Bu konuda çevre, ve sürdürülebilir ekonomi çok önemli. Henüz yolun başındayız ama kısa sürede çok büyük adımlar atabiliriz. Doğru hamleleri yapmalıyız. Satranç da böyle kazanılıyor. Bu arada seni de tebrik etmek isterim. Vizyonerler Kulübü’nü oluşturup güzel bir akım için bir kıvılcım çaktın. Beni de Türkiye sorumlusu yaparak onore ettin. Vizyonerler Kulübü üyeleri olarak eminim adamız için verimli işbirliği ve güzel projelere hep beraber imza atacağız.

“24 SAATİ EN İYİ ŞEKİLDE KULLANIRSAK…”

“Biz Dünyayı değiştirebiliriz” diyorsun. Fazla iddialı değil mi? Nasıl değiştirebiliriz?

Bir ODTÜ’lü olarak evet biz dünyayı değiştirebiliriz, bizim sloganımız bu. Nasıl mı olacak? Bunun için önce kendimizden başlayacağız. Sonra etki sağladığımız çevremizden dalga dalga yayılacak. Taşı nasıl suya attığımızda dalga dalga yayılıyorsa ne kadar çok birlik içerisinde kalıp sinerjiyi oluşturarak toplumsal dönüş sağlarsak etkisi o kadar büyük olur. Herkes karşısındakinin değişmesini ister ama çok inandığım bir söz vardır; hiç kimse işaret parmağını karşısındakini göstererek salladığında, diğer üç parmağının kendisini işaret ettiğini görmez. Her gün bize verilen 24 saati en iyi şekilde kullanırsak aslında dünyayı değiştirmeye başlıyoruz. KKTC için güzel değişimlerin yakında olduğuna inanıyorum. Ambargolar da biz değiştikçe yıkılacaktır.

Değerli zamanın için çok teşekkürler.

Fırsat tanıdığınız için ben de teşekkür ederim.

Alıntıdır
Referans Link: https://www.kibrishaberci.com/hayal-degil-biz-dunyayi-degistirebiliriz/