“Marka ada” vizyonu: KKTC’yi yeniden düşünmek

KKTC’de “kendi kendini yönetme” eksenli geçtiğimiz 10-15 yılda yaşanmakta olan büyük değişim ve dönüşümlerin yeterince algılanamadığını ve başta siyaset kurumu olmak üzere diğer kurumlarımızın henüz bu süreçlere ayak uyduramadığını gözlemliyoruz.

Mustafa Abitoğlu

12 Kasım 2019

Cuma günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti 36’ncı yaşını kutlayacak. KKTC genelinde yoğun kutlamalar yaşanması bekleniyor. Geride bıraktığımız 36 yılda ne yazık ki içerisinde yaşamaktan gurur duyacağımız bir yapıyı hep birlikte inşa edemedik. Bu başarısızlığımızla alakalı birçok neden sıralanabilir ama kanımca en başta gelen neden olarak, devletin bir uluslararası kimliğe sahip olmadığından mütevellit yurttaşları nezdinde ciddi bir meşruiyet sorunu yaşamasını değerlendirebiliriz.

“MARKA ADA” OLMAK İÇİN “MARKA İŞLER” YAPILMALI

Kıbrıslı Türk toplumunun cemaatten devletleşme sürecine bakıldığında yurttaşlık anlamında bir kolektif bilinç oluşturamadığı tespitini sadece ben değil, siyaset bilimciler yapıyor. KKTC’de “kendi kendini yönetme” eksenli geçtiğimiz 10-15 yılda yaşanmakta olan büyük değişim ve dönüşümlerin yeterince algılanamadığını ve başta siyaset kurumu olmak üzere diğer kurumlarımızın henüz bu süreçlere ayak uyduramadığını gözlemliyoruz.

Başbakan Ersin Tatar, Pazar günkü Milliyet’e verdiği demeçte, ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde duran, güçlü bir KKTC hedeflediklerinin altını çizdi. KKTC’nin turizm ve yüksek öğrenim adası olduğuna gönderme yaparak KKTC’nin marka değerinin arttırılması gerekliliğini vurguladı. Sayın Başbakan’ın vizyonuna tamamen katılmakla birlikte bu vizyonu hayata geçirmek için neler yapılması gerektiği noktasında kurumsal ve yetişmiş kadrolar bağlamında ciddi eksiklikler göze çarpıyor. Geride bıraktığımız 36 yılda, yetişmiş insan gücümüzden faydalanacak mekanizmaları oluşturamadığımız ve hep sorun odaklı düşünce yapısıyla sorunlarımızı ele aldığımız, sürekli bahaneler ürettiğimiz için marka işler yapamadık, insanlık ilerlerken gerilerde kaldık.

VİZYONERLERİMİZ “YENİ KKTC” İÇİN DÖNÜYORLAR

Kapsamlı bir araştırma yapmadım ama, yeryüzünde gerek yurtiçi gerekse yurtdışında yetişmiş kalifiye insan kaynağından neredeyse hiçbir şekilde faydalanamayan, bunun arayışına dahi girmeyen pek az ülke olduğunu iddia edebiliriz. . Neyse ki bu durum son yıllarda değişmeye başladı. Dışa verdiğimiz beyin göçü, sınırlı da olsa terse dönmeye başladı ve yetişmiş kalifiye değerlerimiz ülkeye dönmeye başladı.

Talay Kurtuluş, işte bu değerlerimizden. Bir girişimci, yatırımcı ve aynı zamanda finans uzmanı. Kanada’da doğup büyümüş, sonra ülkemizde ODTÜ’yü bitirdikten sonra yeniden Kanada’ya dönmüş. Henüz 28 yaşında olmasına rağmen gerek ülkemizde gerekse yurtdışında üst düzey şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulunmuş. Halen bir ABD’li şirkette üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Bugünlerde ülkemizde kurduğu HGT Yatırım Grup firmasıyla yatırım yapmaya ve çok sevdiği vatanına dönmeye hazırlanıyor. Sürdürülebilir bir çevre ve yenilenebilir enerji alanına yatırım yapmayı planlayan Kurtuluş’la sohbetimizde, KKTC’de gerek endüstriyel gerekse tarımsal faaliyetlerin ciddi bir çevre kirliliği yarattığını anlattı. Halen çağdışı eski ve kirli teknolojilerle enerji üretilmeye çalışıldığının altını çizerek turizmle gelir sağlayan bir ülke için bu durumun kaygı verici olduğunu vurguladı. Deneyimli çözüm ortakları, akademisyen ve yatırımcılarla birlikte tarımsal kaynaklı atıklardan enerji üretimi ile ilgili tesis kurma çalışmalarının olduğunu anlatan Kurtuluş, bu sayede hem atıkların bertaraf edileceğini hem de enerji ve gübre üreterek ülkemize iki türlü hizmet etmiş olacaklarının altını çizdi. Hükümetin destek olması halinde bu tipteki bir projeyi en kısa zamanda hayata geçireceklerini özellikle vurguladı.

Sayın Kurtuluş’la gerçekleştirdiğimiz kapsamlı röportajı önümüzdeki günlerde “Vizyonerler Kulübü’ sayfalarından okuyabileceksiniz. Bu vesileyle Sayın Başbakan’a seslenmek isterim. Hayalini kurduğunuz “marka ada” vizyonu işte böyle yenilikçi projeleri hayata geçirmek isteyen vizyoner insanlarımız aracılığıyla gerçekleşecek. Lütfen önlerini açın!

Alıntıdır
Referans Link: https://www.kibrishaberci.com/marka-ada-vizyonu-kktcyi-yeniden-dusunmek/