MACHTECH TUZLA ENTEGRE ARITMA TESİSİ ZİYARETİ

HGT Investment Group olarak KKTC temiz enerji çözümleri için çözüm ortağımız olan Machtech firmasını ziyaret ettik. Sayın Necmi Tahmaz tarafından kurulan ve dünya genelinde önemli projelere imza atan çözüm ortağımızın Tuzla Deri OSB’de yer alan sıfır atık tesisini bugün birlikte gezdik.

Tesis günde 25.000 m3 kirlenmiş doğal suyu arıtarak Tuzla Deri OSB için hem endüstriyel kullanım hem de günlük kullanım suyu üretmektedir. 4 ay gibi kısa sürede kurulan arıtma tesisi 6 yıldan beri aralıksız çalışmakta ve Tuzla Deri OSB’ye su temin etmektedir.

Tesis bünyesinde hem Tuzla Deri OSB’nin kendi atıksu arıtma tesisinden çıkan çamuru hem de dericilik sektöründe üretilen kalavetayı (yağlı deri parçaları) bertaraf etmek için biyogaz tesisi de bulunmaktadır. Şu anda 2,5 MWe kurulu güçte olan biyogaz enerji üretim santrali 1000 haneye yetecek enerji ihtiyacını tek başına sağlamaktadır.

Sıfır atık projesi kapsamında eklenen yeni piroliz üniteleriyle biyogaz tesisinden çıkan fermente ürünler kurutularak biyoyakıt formuna getirilmekte ve tekrar enerji döngüsüne sokularak hem enerji üretmekte hem de karbon emisyonunu azaltmaya yönelik karbon yakalaması yapılmaktadır.

Umarım yakın zamanda benzeri projeyi KKTC’ye kazandıracağız. Ülkemize böyle güzel projeyi kazandırmak bizim gelecek nesillere olan borcumuzdur. Temiz ve sürdürülebilir enerji için kollarımızı sıvadık. Sayın Ersin Tatar ve Abdullah Aysel Aktolgalı size açık davet gönderiyorum. Bu özelliklerdeki çevreci enerji tesislerini birlikte ülkemize kazandıralım. Daha uygun şekilde temiz enerjiyi birlikte üretelim. Yakın zamanda bu tesisi birlikte yerinde inceleyip adamız için aksiyon planını oluşturalım.